2016-05-28

MONOLOG Z KSIĄŻKĄ W DŁONI *ludzie*

Ten post czekał bardzo długo w czeluściach moich "wersji roboczych". Za każdym razem przesuwałam datę publikacji, a teraz stwierdziłam, że najwyższy czas ujawnić go ludzkości. Nie ma tu nic o książkach, ani pokrewnych tematach, więc czytacie na własną odpowiedzialność :)

Człowiek,(rzeczownik; liczba mnoga - ludzie):

Tak nam podpowiada słownik PWN

„istota żywa wyróżniająca się najwyższym stopniem rozwoju psychiki i życia społecznego”

I moja wersja:

Stworzeni zostaliśmy do życia w wspólnocie, a co z tym idzie do rozmawiania, do pomagania sobie nawzajem i okazywania uczuć. Miłości i nienawiści. Szczęścia i smutku. Strachu. Radości.
Jesteśmy „homo sapiens”, czyli istoty myślące. Nie wiem jednak, czy w pełni nam się udało zastosować tę opcje w naszym życiu. Większość z nas myśli tylko o sobie. Mało kto zauważa, że żyjemy wspólnie z innymi ludźmi podobnymi do nas.

źródło
Dryń- dryń. Bzzzz. 

Cały czas wokół nas słychać właśnie takie dźwięki. Nie rozmowy głosem ludzkim, lecz odgłosy wydawane przez martwe przedmioty takie jak telefon komórkowy. Gdyby tak zatrzymać się i wsłuchać się w to. Wyobrażacie sobie, jak nagle zachciałoby się nam rozmawiać. Nie przez telefon tylko normalnie. Twarzą w twarz.
Niektórym sprawiłoby to ogromną trudność. Otworzyć się przed osobą, z którą codziennie po kilka godzin plotkujemy w Internecie – NIEMOŻLIWE! Jednak warto spróbować. Poznacie siebie lepiej. Będziecie widzieć swoje emocje i nie wyrazicie ich przez emotikony. Duża różnica. Na początku nie będziecie wiedzieć o czym rozmawiać, lecz z biegiem czasu znajdziecie PRAWDZIWE wspólne tematy.
Pierwsza rozmowa:
-Yyyyy...
-Hmmmm...co tam u ciebie?
Jedyny problem jest taki, że nie będzie można ukryć tego, że mamy gorszy dzień albo jesteśmy nie w humorze.

Nie zwracamy na siebie uwagi.

Szybko. Szybko. Wszystko szybko. Nie widzimy gdy ktoś oczekuje pomocy.
Na ulicy obca osoba nagle się przewróciła. Chyba nikt nie przyszedłby z pomocą, bo przecież nam się spieszy.
Kolega prosi nas o pomoc w zadaniu. Tak, pomożemy: ZA CHWILĘ. A ta chwila okazuje się być godziną, tygodniem, miesiącem…
źródło

Czas - start!

Każdy gdzieś pędzi. Do szkoły. Do pracy. Na zakupy. Na spotkanie z przyjacielem. Zawsze się spieszymy. Miedzy ludźmi poruszamy się jak na torze przeszkód na lekcjach wychowania fizycznego w szkole. Przynajmniej lekcje się przydały…
Aczkolwiek to jest jedyny plus z tej sytuacji.
Zawsze się nam gdzieś spieszy. A gdyby tak zwolnić. Zatrzymać się, popatrzyć na niebo, albo na nasze otoczenie. Zauważyć szczegóły, których nie widzieliśmy nigdy dotąd. Wybrać się na spacer do parku (lasu), który na pewno jest gdzieś niedaleko naszego domu, tylko, że my nie spostrzegliśmy go.
„Ooo! Nie widziałam żeby ten krzew tu rósł”

Cieszmy się chwilą najlepiej z rodziną. 

Czasem warto spędzić trochę czasu bez tego telefonu czy "przyspieszenia życiowego". Najlepiej spotkać się wtedy z rodziną i porozmawiać razem o wszystkim i o niczym. Odprężyć się i odejść na bok od tego codziennego biegu. Z rodziną dobrze wychodzi się nie tylko na zdjęciach.

źródło

Wzięło mnie ostatnio na snucie refleksji. I oto efekty. Przez egzaminy gimnazjalne i powtórki do nich przychodzą do mnie myśli podobne jak w tym poście. (Tak, dwa miesiące zwlekałam z publikacją...)Miłego weekendu z rodziną!

12 komentarzy :

 1. Nie wiem czemu tyle czekałaś z publikacją. Moim zdaniem napisałaś tutaj samą prawdę i ja się z tym w zupełności zgadzam. Niewiele jest osób dostrzegających krzywdę innych. Rozmowy twarzą w twarz ograniczamy do minimum. Teraz wszyscy nastolatkowie siedzą w Facebookach, Instagramach, Snapchatach czy innych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie!
   Spotkanie z przyjaciółmi poza Internetem to zawsze dobry wybór :)

   Usuń
 2. Pięknie to wszystko ujęłaś. Sama ostatnio zastanawiam się nad tym, by ograniczyć internet i te inne głupoty, które odbierają mi coraz więcej wolnego czasu. Szkoda, że ludzie nie widzą siebie, problemów innych...

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/05/7-dni-mae-przemyslenia.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Kilka dni przerwy od Internetu i już wszystko wydaje się być inne

   Usuń
 3. Świetny post - dosłownie! I zgadzam się z twoją definicją człowieka, jest urocza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twoja wersja definicji człowieka jest genialna. Zgadzam się z nią w 100%

  mój blog

  OdpowiedzUsuń
 5. Boże ten post podbił moje serce! najlepszy jaki do tej pory napisałaś <3

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, żyjemy w takich czasach, gdzie ludzie nie mają czasu na nic. Wiecznie zabiegani, w pogoni za pracą czy pieniędzmi, nie dostrzegają tych prawdziwych wartości, a życie przelewa im się przez palce. Bardzo dobry pomysł na post, zgadzam się z Tobą w zupełności :)
  Serdecznie pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, a wystarczy się tylko na chwilę zatrzymać.

   Usuń

Zostaw po sobie znak. Tylko nie Mroczny Znak. ^^
Komentuj, wyrażaj swoje opinie, bądź aktywny. Wiesz, ile to daje mi szczęścia? Każdy komentarz to wielkie wydarzenie. Nie jesteś tylko komentatorem. Jesteś najważniejszą osobą, jaka jest na świecie.
Dziękuje bardzo, że czytasz moje opinie i przemyślenia. Czuję się tym zaszczycona :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka