2019-05-22

SHERLOCK HOLMES /opinia

Hej,
Przychodzę dzisiaj do was z klasyką. Z Sherlockiem, który był, jest i będzie. Geniusz stworzony wiele lat temu nadal zachwyca wielu wielbicieli kryminałów i powieści detektywistycznych. Jestem olśniona kreacją tego bohatera!

Arthur Conan Doyle
Przygody Sherlocka Holmesa


Pierwsze spotkanie doktora Watsona i Sherlocka Holmesa. Genialny detektyw na prośbę Scotland Yardu angażuje się w rozwikłanie zagadki morderstwa mężczyzny znalezionego w opuszczonym domu. Przy jego ciele leży ślubna obrączka, a na ścianie widnieje krwawy napis...
Sherlock Holmes wraz z doktorem Watsonem pracują nad sprawą panny Mary Morstan. Od śmierci ojca kobieta co roku tego samego dnia dostaje perłę. Czy klejnoty są częścią większego skarbu? Kto i dlaczego je wysyła? I co oznacza tajemniczy „znak czterech”?
Arcydzieło klasycznego kryminału i najsłynniejsza powieść z Sherlockiem Holmesem w roli głównej. Wśród bagien hrabstwa Devon w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach ginie senior rodu Baskerville'ów. Według legendy wskutek klątwy sprzed stu lat rodzinę prześladuje piekielny czarny pies. Zbadanie sprawy zostaje powierzone Holmesowi. Przy życiu pozostał ostatni z rodu, młody sir Henry...

MOJA OPINIA:

Zasada najpierw książka potem film ponownie została złamana. Jakoś nigdy nie było mi po drodze z czytaniem opowieści o Sherlocku. Odkładałam to w nieskończoność, oglądając w tym czasie serial z Benedictem Cumberbatchem albo wiele filmów, które powstały na podstawie opowieści o sławnym detektywie. Na pewno nie nudziłam się, bo przy Sherlocku nie można się nudzić. Nawet jak ogląda się po raz 4 wybrany odcinek serialu. Zachwyca. Czaruje. Zmienia. 

Na szczęście dzięki uprzejmości wydawnictwa Dragon mogłam WRESZCIE przeczytać oryginalne historie, w których występuje Sherlock w roli głównej. Wiele jest wspólnych elementów z ekranizacjami, czego się spodziewałam. Jednak nie wpływają one negatywnie na odbiór lektury. Mogę nawet powiedzieć, że pomagają wejść do Londynu, który widział Sherlock. 

Każda z książek traktuje o innej sprawie, którą ma za zadanie rozwiązać Sherlock współpracujący z doktorem Watsonem. W wyniku ich współpracy powstała niezwykła mieszanka wybuchowa, którą trzeba było polubić. Mimo że byli tak różni, dogadywali się, co nadaje charakteru tym opowieściom. 

Sposoby myślenia Sherlocka, jego proces dedukcji został bardzo dobrze przedstawiony w każdej kolejnej książce autorstwa Arthura Conan Doyla. Niektórych rozwiązań przeciętny czytelnik nie mógłby się domyślić. Jednak im więcej czytało się o rozmyślaniach detektywa, tym łatwiejsze i bardziej sensowne stawały się podejmowane przez niego decyzje i działania. Czasami czułam się tak jakbym odkryła prawdziwą tajemnicę.
Wręcz jak podczas oglądania seriali kryminalnych, kiedy znajdzie się zabójcę przed tym jak dokonają tego policjanci na ekranie. Małe zwycięstwo, a cieszy.

Wracając do Sherlocka, a szczególnie do wydania z Wydawnictwa Dragon, trzeba zaznaczyć, że było bardzo dobrze wykonane. Tłumaczenie nie sprawiało problemów, przez co całą opowieść czytało się bardzo, bardzo szybko. A co najważniejsze dla wszystkich miłośników pięknych okładek, ta seria ma sherlockowe oprawy. Naprawdę przypadły mi do gustu. 

Mam nadzieję, że polubicie Sherlocka w wersji książkowej tak samo jak ja. 

Dziękuję za opowieści o detektywie wydawnictwu Dragon!

10 komentarzy :

 1. Sama nie jestem wielbicielką Sherlocka Holmesa, ale wiem komu polecić tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię serialowego Sherlocka, ale tego papierowego miałam przyjemność poznać w książce "Pies..." i mi się ona podobała. :D

  Pozdrawiam,
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem chyba jedną z nielicznych osób, które nie czytały ani nie oglądały Sherlocka... Chyba muszę to nadrobić, zwłaszcza, że te wydania takie ładne ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej się nie skuszę.
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  https://zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli mam być szczera, jakoś nigdy nie interesowałam się tym całym Sherlockiem. Kiedyś w gimnazjum lubiłam całkiem książki o nim, np ten słynny pies Baskerville'ów i te wrzozowiska... To było fajne, ale chyba już z tego wyrosłam
  Lubię to, że tak w prosty sposób piszesz te recenzje! pozdrawiam xx
  https://beautifulspacesblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością przeczytam. ;)
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham Sherlocka, w każdej wersji <3 z książek czytałam wszystkie pojedyncze powieści i jeden zbiór opowiadań, ale każda z tych książek mnie urzekła i zaskoczyła, a po twoim poście czuję, że muszę wrócić do rozwiązywania zagadek razem z detektywem i doktorem ;)
  Właśnie wróciłam do pisania bloga po dość długiej przerwie. Jeśli masz czas i ochotę to zapraszam do siebie na podsumowanie pierwszej połowy roku: http://castleona-cloud.blogspot.com/2019/06/poowa-wyzwania-przeczytam-52-ksiazki-w.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno przeczytam. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wielbicielką Sherlocka nie jestem, ale swego czasu bardzo lubiłam przygodowe gry komputerowe z jego udziałem (m.in. Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper, The Testament of Sherlock Holmes) :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sherlock Holmes to moja ulubiona książka. Kocham do niej wracać i za każdym razem zagłębiać się w historię.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka